نقاشی ساختمان

رنگ بلکا

بررسی اجمالی رنگ بلکا

طبق آخرين آمار، رنگهايي كه در بيشتر كشورهاي در حال توسعه در نقاشی ساختمان بهره‌گیری مي شوند، در كشورهاي پيشرفته ازآنها استفاده نمی شوند، زيرا در آنها اكسيد سرب كه سرطان زاست، در آن به كار رفته است و باعث مضرات بسيار زيادي براي كاركنان كارخانجات رنگ سازي مي شود.همچنين براي مصرف كنندگاني كه در معرض استنشاق مواد فرار مي باشند، مضر است و پس از گذشت حدود 70 سال از توليد رنگ های پلاستیک ، رنگ روغنی ، رنگ مولتی کالر هنوز عيوب فراواني براي رنگ شيميايي موجود مي باشد.

با بررسی تاريخ پيدايش رنگ بلكا به عنوان پوشش سلولزي ابن نتیجه گیری می شود که در آینده بلكا صنعتي است كه جايگزين رنگهاي ساختماني مي شود و در عين حال زيبايي و سلامت بهداشتي و صرفه جويي منابع نفتي را به ارمغان مي آورد.

رنگ بلکا جایگزین مناسب رنگ و کاغذ دیواری ، نوعی پوشش سلولوزی با الیاف طبیعی پنبه سلولز می‌باشد که توسط دستگاه‌های مخصوص در ابعاد بسیار ریز خرد شده و سپس با میزان مشخصی از رزین سلولزی وسنگهای تزئینی کاملاً مخلوط شده است.

این نوع پوشش تشکیل شده از الیاف پنبه ای، رزین های سلولزی، آراینده های معدنی، پیگمنتهای مقاوم، روان کننده ها و سایر افزودنیهایی که به صورت خمیر و با استفاده از ماله های فلکسی گلاس بر روی سطح کار اجرا می شود. این پوشـش دارای خـواص بسیاری بوده و در واقع می توان از آن به عنوان بهتـرین و زیبـاتـریـن جایگزین برای رنگ و کاغذ دیواری نام برد. این نوع محصولات معمولاً به نام پوشش بلکا معرفی می شوند.

رنگ بلکا بواسطه آنتی استاتیک بودن مولکولهای سوخته در هوا را جذب نمی نماید . اما چنانچه قسمتی از آن به هر نحوی ( مثلا دست آلوده به روغن یا شکلات ) آلوده گردد براحتی بوسیله ابر و شامپو فرش تمیز میشود . در محیط های پر رفت و آمد یا مرطوب زیاد نظیر حمام یا مکانهایی که در معرض برف و باران هستند استفاده ازاین پوشش دهنده توصيه ميگردد.

بلکا گامی نوین منطبق با هر سلیقه ای در جهت طراحی داخلی ساختمان ، مناسبترین پوشش جهت دیوار و سقف ساختمانهای مسکونی ، تجاری ، هتلها ، بیمارستانها ، مراکز تفریحی ، ورزشی ، استودیوهای صدا برداری و غیره میباشد . دارای قابلیتهای فراوانی بوده که آن را از هر نظر در برابر انواع پوشش ها صاحب برتری مینماید . ارائه گر بی نهایت رنگ برای سلایق گوناگون و نیز منطبق بر انواع دکوراسیون میباشد از الیاف طبیعی و سلولوزی تولید گردیده و در حین و نیز بعداز اجرا بو و گرد و غباری به همراه نخواهد داشت . نیاز به زیر سازی نداشته و همچنین کاملا عیب زیر کار را می پوشاند و به راحتی بر روی کلیه سطوح قابل اجرا میباشد و سرعت اجرایی آن بسیار بالا است . دوده و ذرات معلق در هوا را از خود دور نموده و به راحتی قابل شستشو میباشد . در برابر ضربات بسیار مقاوم بوده و در صورت صدمات احتمالی براحتی و تنها در عرض چند دقیقه قابل ترمیم است . با گذشت زمان تغییری نیافته و هیچگونه ترک خوردگی بر روی دیوار و یا سقف مشاهده نخواهد گردید . عایق حرارتی ، برودتی و رطوبتی بوده و دمای محیط را بطور مطلوبی حفظ مینماید . دارای خاصیت صدا گیری بوده و رفلکس صدا را بطور چشمگیری کاهش میدهد این محصول دارای چسب پودری CMC می باشد و زمانی که با آب مخلوط می شود چسب پودری فعال می گردد همچنین این محصول دارای یکسری الیاف های ابریشمی است که به محصول اضافه می شود که از آن به بلکا ابریشمی  یاد می شود برخی از مواد ازاکلیل و میکا  به محصول اضافه می گردد، این محصول کاملا از مواد طبیعی تشکیل شده و هیچ نوع مواد شیمیایی در آن وجود ندارد به همین علت فاقد بو و مواد فرار می باشد و تنها آب به محصول اضافه شده و اجرا می گردد. بلکا برروی گچ ، خاک ، چوب ، فلز، رنگ روغن، سیمان، شیشه و... قابل اجرامی باشد . بلکا توسط موسسه تحقیقات صنعتی شیمی مورد تائید قرارگرفته است . آزمونهای مقاومت در برابر رطوبت و قابل شستشو بودن توسط پژوهشکده صنایع رنگ ایران انجام شده است . آزمون مقاومت در برابر حرارت توسط پژوهشکده مواد و انرژی انجام پذیرفته است . آزمون جذب صوتی از طریق سازمان ساختمان تهران انجام پذیرفته است . این محصول در کشورهایی نظیر آلمان ، ایتالیا ، ژاپن ، فرانسه و مکزیک اجرا می شود.

 

آیا استفاده از رنگ بلکا مقرون به صرفه است؟

امروزه مصالح ساختمانی سنتی، پاسخگوی نيازهای امروزی آدمی نیستند. نيـازهـای عمومـی صنعت سـاختمـان در سـالهـای اخـيـر، به دليـل حجـم گسـتـرده اطـلاع رسـانی و دستيابی به ابزارهای جمعی نوين مشابه اينترنت فزونی يافته و آگاهی از محصولات جديد و كم هزينه، تمايل مصرف كنندگان را به استفاده از اينـگونـه مصـالـح و تـوليـدات مـدرن و شيـك را افـزايـش می دهد.

 در ايـن ميـان دسـت اندركاران صنعت ساختمان نيز از اين قاعده مستثنی نبوده، با آگاهی از اين مهم و در نظر گرفتن  صرفه اقتصادی و موارد فنی خاص استفاده از اين محصولات ، رويكرد وسيعی به استفـاده از ايـن گونه محصولات داشته اند.

مبـاحث مهـمی مـانند بهيـنه سازی مصرف انرژی ، سبك سازی ساختمان ها، عوامل جوی و زلزله ، سرعت اجرای بسيار بالا در استفاده هر چه سريعتر از منافع سرمايه گذاری در اين صنعت، از جمله مواردی است كه طي سالهای اخير پروا شايانی بدان شده است.

در اين بين توليد كنندگان مصالح ساختمانی با توجه به مطالب فوق از دقت نظر بالائی در توليد اين گونه از محصولات ساختمانی برخوردار بوده و با استفاده از دانش بالاي علمي، اقتصادي، مديريتي، اجتماعي، فرهنگي، زيبائی شناسی در اين گذرگاه قدم گذاشته و پيش مي روند.

 

مواد تشکیل دهنده رنگ  بلکا چیست؟

مخلوطی از پنبه سلولز الياف و رزين سلولزی با گونه ها متنوعی از افزودنيهای تزئينيی و آب بسته و ساختار بلكا به گونه طرح نرم، دانه دار و رشته  دار مي باشد.

مردم ژاپن به دلیل سرمای بسیار ناحیه ژاپن برای اولین بار سبوس برنج را بعد از کوبیدن با چسب ترکیب نموده و به صورت لایه‌ای روی درها می‌مالیدند که از آن به عنوان عایقی در برابر هوای سرد استفاده می‌کردند.

بعدها این پوشش شکل کامل ‌تری گرفت و در اروپا به جای سبوس و ساقه برنج، مواد دیگری جایگزین شد. یعنی مواد اولیه سلولز بود و افزودنی‌های فراوانی به آن اضافه شد که تنوع این محصول را بسیار بسیار ارائه کرد و کم‌ کم به صورت یک پوشش شناخته شده در آمد که در تمام دنیا کاربرد دارد.

این نوع پوشش تشکیل شده از الیاف پنبه ای ، رزین های سلولزی ، آلاینده های معدنی، پیگمنتهای مقاوم، روان کننده ها و سایر افزودنیهایی که به صورت خمیر و با استفاده از ماله های فلکسی گلاس بر روی سطح کار اجرا می شود. این پوشـش دارای خـواص بسیاری بوده و در واقع می توان از آن به عنوان بهتـرین و زیبـاتـریـن جایگزین برای رنگ و کاغذ دیواری نام برد. این نوع محصولات معمولاً به نام پوشش بلکا معرفی می شوند.

 

مزایا نقاشی بلکا: